اخبار روز

سرعت تامین مالی بورس ۲.۲ برابر شد – تاجر ونیز

  • سرعت تامین مالی بورس ۲.۲ برابر شد – تاجر ونیز

    به گزارش همشهری،آن‌طور که آمارها نشان می‌دهد باوجودآنکه نرخ رشد اقتصاد ایران درکل دهه ۹۰ نزدیک به صفر درصد بوده است اما تأمین مالی انجام شده از طریق بازار سرمایه به طور مداوم افزایش یافته  و در حال حاضر به ۱۳ درصد رسیده است.این در حالی است که سهم بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های دولت و بنگاه های اقتصادی در ابتدای دهه ۹۰ رقمی در حدود ۳ درصد بود. حالا تازه ترین آمار ها اما نشان می دهد که سرعت رشد تامین مالی از طریق بازار سرمایه افزایش یافته است.

    افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی

    آن طور که در داده های آماری نشان می دهد کل تامین مالی انجام شده در اقتصاد ایران در بهار امسال رقمی در حدود ۱۰۵۸ میلیارد تومان میلیارد تومان بودکه از این میزان ۹۲۱ میلیارد تومان از طریق نظام بانکی و ۱۳۷ هزار میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه انجام شده است. دربهار سال  گذشته جمع کل تامین مالی انجام شده در اقتصاد ایران رقمی در حدود ۷۹۷ هزار میلیارد تومان بود که ۶۴ هزار میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه تامین شده بود.

    این به معنای آن است که سهم بازار سرمایه در تامین منابع مالی بنگاه های اقتصادی در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۲ برابر افزایش یافته است و سهم بازار سرمایه از تامین مالی کل اقتصاد به ۱۳ درصد رسیده است. سال گذشته در همین دوره سهم بازار سرمایه در تامین منابع مالی اقتصاد در حدود ۸ درصد بود که نشان می دهد سرعت تامین مالی ازطریق بازار سرمایه نسبت به گذشته افزایش یافته است. به نظر می رسد به دلیل تحولات اقتصادی به وجود آمده بنگاه های اقتصادی تمایل بیشتری به جذب منابع از طریق بازار سرمایه پیدا کرده اند و همین موضوع منجر به افزایش سرعت تامین مالی از طریق بازار سرمایه شده است.

    نحوه تامین مالی از طریق بازار سرمایه

    به طورکلی تامین مالی ازطریق بازار سرمایه به دو روش سرمایه ای و بدهی انجام می شود. در روش سرمایه ای، شرکت ها عمدتا از طریق عرضه اولیه و  افزایش سرمایه که روش های مخلتفی دارد منابع مالی مورد نیاز خود را برای اجرای طرح های جدید و یا سرمایه در گردش تامین می کنند و در روش بدهی مبنای اصلی تامین مالی انتشار اوراق بدهی است که انواع مختلفی دارد.

    آن طور که آمارها نشان می دهد در بهار امسال  شرکت های فعال در اقتصاد ایران جمعا ۸۳ هزار میلیارد تومان از منابع مالی خود را از طریق افزایش سرمایه از طریق بازار سرمایه تامین کرده اند که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۱ برابر افزایش نشان مید هد. در این مدت همچنین جمع کل تامین مالی دولت و شرکت ها از طریق انتشار اوراق بدهی رقمی بالغ بر ۵۴ هزار میلیارد تومان بوده است که این میزان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۳ درصد افزایش نشان می دهد. این ارقام به معنای آن است که در بهار امسال اقتصاد ایران ۶۱ درصد از منابع خود را به روش سرمایه ای  و ۳۹ درصد از طریق انتشار اوراق بدهی تامین کرده کرده است.

    سهم دولت در انتشار اوراق بدهی

    آمار ها نشان می دهد از مجموع ۵۴ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر شده در بهار امسال ۴۱ هزار میلیارد تومان توسط دولت منتشر شده و سهم شرکت های دولتی درانتشار اوراق بدهی ۹.۲ هزار میلیارد تومان بوده است. در این مدت همچنین شهرداری ها بالغ بر ۳.۴ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کرده اند. این ارقام نشان می دهد که همچنان سهم دولت در تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه بیشتر از بخش خصوصی است. در واقع سهم دولت سهم دولت در انتشار اوراق بدهی ۷۶.۶ درصد و سهم بخش خصصی و شهرداری به ترتیب ۱۷.۱ و ۶.۳ درصد است. بخش عمده اوراق بدهی منتشر شده شامل مرابحه،اوراق گام و اوراق اجاره است.در این مدت اما شرکت های بورس ۷۱.۱ هزار میلیارد تومان از منابع مالی خود را از طریق افزایش سرمایه و ۱۰.۱ درصد را از محل مازاد تجدید ارزیابی تامین کرده اند که در این بخش سهم بخش خصوصی بیشتر از دولت بوده است.

    سهم نظام بانکی در تامین مالی

    با وجود آنکه سهم بازارسرمایه درتامین مالی اقتصاد ایران به ۱۳ درصد رسیده است همچنان بخش عمده تامین مالی ازطریق نظام بانکی انجام می شود.طبق آمارهای موجوددربهارامسال بانک ها جمعا ۹۲۱ هزار میلیارد تومان از منابع مالی شرکت های تولیدی و خانواده ها را تامین کرده اند که از این میزان ۷۸۵ هزار میلیارد مربوط به بخش های اقتصادی و ۱۳۶ هزار مربوط به وام هایی است که بانک ها به خانواده ها یا اشخاص حقیقی پرداخت کرده اند. در کل جمع تامین مالی انجام شده از طریق نظام بانکی در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵.۸ درصد افزایش نشان می دهد.

    میانگین امتیازات ۵ از ۵
    از مجموع ۱ رای

    نوشته های مشابه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دکمه بازگشت به بالا