اخبار روز

پیش بینی اشتباه هواشناسی از میزان بارندگی / کاهش ۲۶ درصدی بارندگی کشور – تاجر ونیز

 • پیش بینی اشتباه هواشناسی از میزان بارندگی / کاهش ۲۶ درصدی بارندگی کشور – تاجر ونیز

  به گزارش تاجر ونیز به نقل از تسنیم، قرارگاه مدیریت تنش آبی شرکت آب و فاضلاب استان تهران با ریاست مدیرعامل شرکت آبفای تهران و حضور مدیران عامل شرکت‌های زیرمجموعه در آبفای منطقه 4 برگزار شد.

  محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آبفای تهران ضمن اشاره به تشکیل سه قرارگاه تامین، توزیع و مصرف آب در تهران گفت: رژیم خشکسالی در استان تهران تغییر کرده و ما در 50 سال گذشته 2 سال، خشکسالی و چند سال، ترسالی داشتیم؛ ولی امسال ما سومین سال خشکسالی متوالی را پشت سر گذاشتیم و هر ساله با منابع آبی کمتری مواجه شدیم.

  اردکانی با بیان اینکه “اقداماتی را انجام دادیم که این تنش به مردم منتقل نشود”، گفت: ما سه قرارگاه آب در آبفای استان تشکیل دادیم و سه زیرکمیته قرارگاه تامین توزیع و مصرف داریم و امسال اولویت با قرارگاه مدیریت مصرف و تقاضاست.

  مدیرعامل شرکت آبفای تهران به برنامه‌های بلندمدت انتقال آب از محل علاج‌بخشی سد لار و طرح خط انتقال جایگزین سد طالقان اشاره کرد و در خصوص بارش ها در پاییز گفت: گرچه توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می شد که ما پاییز فرا نرمالی رو داشته باشیم، اما تا به حال دربارش ها تقریبا 26 درصد کاهش بارندگی نسبت به میانگین نرمال 50ساله گذشته داشتیم؛ ما همچنان سیاست انقباضی را پیش رو داریم و در این سیاست از مردم شریف تقاضا داریم که همچون گذشته ما را در زمینه تقاضا و مصرف یاری کنند.

  در ادامه این نشست، خسروی، معاون بهره‌برداری آبفای استان تهران اظهار داشت: این قرارگاه به صورت کاملا کارشناسی انجام می شود و ما وظیفه داریم که بتوانیم بهترین خدمات را به مردم ارائه دهیم.

  وی ادامه داد: در این قرار گاه تصمیماتی گرفته می شود که ما بتوانیم خشکسالی را با کمترین اثر و کمترین ضرر و زیان در بخش آب شرب شهروندان بگذرانیم و خوشبختانه مصوباتی که در این قرارگاه داریم به صورت هر دو هفته یک بار پیگیری می شود و با توجه به روند عملیات و برنامه ها و اجرای آنها توانستیم تابستان 1402 را با کمترین تنش بگذرانیم.

  خسروی اذعان داشت: ما قرارگاه را با همان شدت ادامه می دهیم چون پیش بینی می کنیم در سال 1403 هم همچنان بارندگی زیادی نخواهیم داشت و برای اینکه تابستان سال 1403 هم بدون دغدغه برای شهروندان داشته باشیم تمامی بندهای قرارگاه را پیگیر هستیم.

  وی ضمن قدردانی از شهروندان به جهت کاهش بیست میلیون متر مکعبی مصرف آب در شش ماهه ابتدای سال گفت: آبفا ضمن برخورد با مشترکین پر مصرف در مرحله اول اخطار، در مرحله دوم قطع موقت و در مرحله سوم قطع مدت دار را در برنامه کاری خود دارد و همچنین با همکاری استانداری در خصوص مصرف اداراتی که مصارف بیشتر از حد مجاز دارند برخورد قاطع انجام می شود.

  در ادامه این نشست، محمد تقی حسین زاده، مدیر عامل آبفای منطقه 4 به خشکسالی های پی در پی اخیر اشاره کرد و گفت : امروز در قرارگاه آبی سیاست بر این است که ما بتوانیم در زمینه های تامین توزیع و مصرف سیاست درستی را اعمال کنیم و با توجه به شاخص های هواشناسی، متاسفانه 26 درصد نسبت به دوره بلند مدت بارش کمتر داشتیم در نتیجه بیشترین سیاست این قرارگاه در شرکت آبفای استان تهران بر این است که ما بتوانیم در تامین و توزیع به گونه ای رفتار کنیم که میزان کاهشی که در بارش داشتیم را پوشش دهیم و بخش دیگر از شهروندان تقاضا داریم که مصرف بهینه را سر لوحه کار خود قرار دهند.

  وی افزود: با توجه به این خشکسالی ذخیره سدها به شدت پایین آمده یعنی کاهش میزان آب در مخازن کاملا مشهود است؛ بنابراین امیدواریم این بارش های اخیر بر اساس آمارهای هواشناسی بیشتر شود و ذخایر سدها به حد قابل قبولی برسد تا آبفا مشکلی در ارتباط با تامین و توزیع نداشته باشد.

  حسین‌زاده خاطرنشان کرد: سیاست های مصرف نیز باید بر اساس آموزه های فرهنگی و دینی در بین عموم شهروندان نهادینه شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا