اخبار روز

خرید و فروش در بازار مسکن متوقف شد | آیا قیمت مسکن در آگهی های فروش فوری مناسب تر است؟ | یک توصیه برای کسانی که قصد خرید خانه دارند – تاجر ونیز

 • خرید و فروش در بازار مسکن متوقف شد | آیا قیمت مسکن در آگهی های فروش فوری مناسب تر است؟ | یک توصیه برای کسانی که قصد خرید خانه دارند – تاجر ونیز

  تاجر ونیز- مرضیه ثمره‌حسینی: سرسام رشد قیمت‌ها در بازار مسکن، فاصله خانواده‌های ایرانی با خرید مسکن را به شدت افزایش داده و سبب شده است این کالا از دسترس بسیاری از خانواده‌ها خارج شود. در این میان، برخی صحبت‌ها و گزارش‌ها حاکی از این است که قیمت واحدهای مسکونی با کاهش همراه شده است. چنانچه، وزیر راه و شهرسازی چند روز پیش عنوان کرد: طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار، قیمت مسکن در کشور کاهشی شده است.

  زمزمه کاهش قیمت مسکن در تهران از اردیبهشت‌ماه به گوش رسید. در ادامه، در خردادماه، برخی گزارش‌ها از کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن هم خبر دادند. در این گزارش‌ها عنوان شد با کاهش قیمت دلار و کاهش معاملات هیجانی مسکن، قیمت مسکن کاهشی شده است، البته برخی کارشناسان حوزه مسکن هم از کاهش حباب قیمت مسکن در برخی مناطق تهران خبر می دهند. 

  برای بررسی وضعیت بازار مسکن در تهران، با چند نفر از مشاوران املاک در نقاط مختلف تهران هم صحبت کردیم تا نظر آنها را هم جویا شویم. 

  یکی از مشاوران املاک در بزرگراه نواب در پاسخ به اینکه آیا قیمت خانه کاهش یافته است؟ به تاجر ونیز گفت: قیمت‌ها آنچنان کاهشی نبوده بلکه ثابت مانده است.

  او در ادامه عنوان کرد: فقط کسانی که به اصطلاح پول لازم هستند حاضرند در این شرایط که تقاضا کاهش یافته است ملک خود را متری ۲ تا ۳ میلیون تومان زیر قیمت بفروشند وگرنه بیشتر مالکان این محدوده دست نگه داشته‌اند تا نیمه دوم سال برسد.

  این مشاور املاک ادامه داد: درواقع الان که خیلی از مالکان قیمت‌ها را ثابت گذاشته‌اند به امید این هستند که نیمه دوم سال یعنی از شهریور به بعد خانه‌شان به فروش برسد حتی خیلی از املاکی‌ها هم به مالکان می‌گویند دست نگه دارند تا شهریور به بعد ملک خود را بفروشند.

  یکی دیگر از مشاوران املاک در حوالی پونک هم در مورد وضعیت معاملات و قیمت ملک در این منطقه به تاجر ونیز گفت: وضعیت معاملات مناسب نیست و بازار ما در رکود مطلق به سر می‌برد.

  وی با گلایه از رشد قیمت مسکن در ایران گفت: اینقدر قیمت‌ها بالا رفته که کمتر کسی وسعش به خرید خانه می‌رسد.

  این مشاور املاک با انتقاد از بازار کساد مسکن گفت: تقاضا برای خرید ملک بسیار کم شده اما با وجود کاهش تقاضا، قیمت خانه کم نشده و ثابت مانده است.

  در شرایط کنونی، به نظر می‌رسد آگهی‌های فروش فوری خانه بیشتر شده است. از این مشاور املاک پرسیدیم آیا این موضوع به معنای افزایش عرضه خانه برای فروش و ارزان‌تر بودن قیمت این خانه‌هاست؟ وی در پاسخ بیان کرد: نمی‌شود در این باره قاعده کلی داد و برخی‌ها برای تحریک مشتری کلمه فوری را در آگهی خود درج می‌کنند اما خب گاهی اوقات هم ممکن است قیمت برخی از این خانه‌ها نسبت به بقیه بهتر باشد اما اینکه توقع داشته باشید که در زمان خرید مثلا به شما تخفیف ۵۰۰ میلیون تومانی بدهند نه! چنین چیزی نداریم.

  این مشاور املاک در مورد اینکه آیا الان زمان خوبی برای خرید خانه است یا ممکن است قیمت‌ها پایین بیاید؟ گفت:  از آنجا که الان بازار آرام است زمان مناسبی برای کسانی که قصد خرید خانه دارند، است.

  قیمت کدام خانه‌ها پایین آمده است؟

  در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت آپارتمان‌های کوچک و مصرفی در تهران کاهش قیمت چندان چشمگیری نداشته، برخی خبر از کاهش قیمت آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ و لاکچری به ویژه در محله‌های شمال تهران می‌دهند. در این اخبار آمده است به دلیل رکود در بازار و طولانی شدن فرایند فروش آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ، شتاب کاهش قیمت این نوع واحدها بیش از آپارتمان‌های کوچک واقع در مناطق جنوبی است.

  یکی از مشاوران املاک در منطقه شمیرانات در پاسخ به اینکه واحدهای بزرگ‌متراژ چقدر کاهش قیمت داشتند؟ به تاجر ونیز گفت: قیمت این واحدها هم چندان کاهش نیافته است.

  وی در ادامه افزود: سازنده‌ای که با دلار ۵۰ هزار تومان هزینه کرده است به هیچ وجه حاضر نمی‌شود ملک خود را ارزان‌تر بفروشد حالا هر چقدر هم دلار کاهش یابد تاثیری روی قیمت آن واحد ندارد چون به هر حال مالک با دلار بالا پول مصالح و هزینه ساخت و ساز خود را پرداخت کرده برای همین قیمت این خانه‌ها هم پایین نیامده است.

  این مشاور املاک ادامه داد: البته مالکی هم بوده که چون بدهی داشته حاضر شده پایین‌تر از دیگران ملک خود را معامله کند اما این شرایط به هیچ وجه عمومیت نداشته و چیزی تغییر نکرده است.  

  وقت خرید خانه است؟

  این سوال که آیا مسکن ارزان شده و می توان درصدی برای این ارزان شدن داد را از دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان هم پرسیدیم. فرشید پورحاجت به تاجر ونیز گفت: متاسفانه به دلیل عدم انتشار آمار مربوط به بخش مسکن از سوی نهادهای رسمی مانند مرکز آمار، در این زمینه هیچ آمار رسمی نداریم. از طرفی مسکن نسبت به کالاهای سرمایه‌گذاری چسبندگی قیمت دارد و به راحتی نمی‌توان آمار داد و اگر آماری داده می‌شود چندان کارشناسی نیست.

  پورحاجت ادامه داد: اما آن چیزی که از کف بازار مشاهد می‌شود قیمت‌ خانه‌های مصرفی در تهران کاهش نیافته و حتی شاید با یک درصد کوچک افزایش قیمت هم داشته‌اند که دلیلش این است که ابتدای امسال در حوزه ساخت و ساز انتظارات تورمی پیش‌بینی می‌شد و به دنبال آن برخی مالکین قیمت خانه‌های خود را افزایش دادند.

  وی درباره وضعیت حال حاضر بازار مسکن هم بیان کرد: امروز به نظر می‌رسد شرایط بازار مسکن به ثبات رسیده و شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها هستیم البته در برخی مناطقی که طی یک سال گذشته حباب قیمتی بسیار سنگینی وجود داشت، حباب قیمت در این مناطق تخلیه شده و به نوعی قیمت‌ها واقعی شده است.

  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن هم در مورد اینکه در آینده چقدر احتمال دارد قیمت خانه پایین بیاید؟ گفت: در حوزه خرید و فروش با توجه به تزریق تسهیلات بانکی و افزایش تسهیلات خرید مسکن که از ابتدای ماه جاری در ساختار بانکی برقرار شده است می‌توان امید داشت که شرایط متفاوت‌تری را در حوزه خرید و فروش مسکن شاهد باشیم چنانچه در حال حاضر هم به صورت میدانی این امر قابل رویت است و ما می‌بینیم که یک مقدار جنب و جوش در حوزه خرید و فروش مسکن نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر شده و مردمی که قصد تهیه مسکن مصرفی دارند به واسطه این سیاست‌هایی که در حوزه تسهیلات بانکی رخ داده انگیزه بیشتری برای خرید پیدا کرده‌اند.

  پورحاجت در ادامه در پاسخ به اینک آیا زمان مناسبی برای ورود به بازار مسکن است؟ بیان کرد: توصیه ما به مردم این است که اگر قصد تهیه مسکن مصرفی دارند، الان فرصت بسیار مناسبی برای خرید خانه است چرا که با وجود انتظارات تورمی که در بازار مسکن پیش‌بینی می‌شد به نظر می‌رسد در یکی دو ماه گذشته شاهد ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن هستیم.

  جدول قیمت واحدهای نوساز با متراژ پایین در تهران

  در جدول زیر، ما قیمت آپارتمان‌های نوساز ۸۰ متر و کمتر از آن در تهران را آورده‌ایم.

  موقعیت مکانی

  متراژ

  قیمت هر متر مربع

  (به تومان)

  قیمت کل

  (به تومان)

  استاد معین

  ۴۵ متر

  ۵۸.۸۸۸.۰۰۰

  ۲.۶۵۰.۰۰۰.۰۰۰

  خانی‌آباد

  ۴۸ متر

  ۵۶.۰۴۱.۰۰۰

  ۲.۶۹۰.۰۰۰.۰۰۰

  جیحون

  ۶۳ متر

  ۵۳.۹۶۸.۰۰۰

  ۳.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰

  پیروزی

  ۷۷ متر

  ۵۸.۴۴۱.۰۰۰

  ۴.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰

  تهرانسر

  ۶۷ متر

  ۸۶.۰۰۰.۰۰۰

  ۵.۷۶۲.۰۰۰.۰۰۰

  سهروردی

  ۶۶ متر

  ۱۴۵.۰۰۰.۰۰۰

  ۹.۵۷۰.۰۰۰.۰۰۰

  کوی فردوس

  ۸۰ متر

  ۱۳۲.۵۰۰.۰۰۰

  ۱۰.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰

  گیشا

  ۸۰ متر

  ۱۸۱.۲۵۰.۰۰۰

  ۱۴.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا