اخبار روز

نامه متفاوت «۱۵۵ دفتر بسیج دانشجویی» به رئیسی – تاجر ونیز

 • نامه متفاوت «۱۵۵ دفتر بسیج دانشجویی» به رئیسی – تاجر ونیز

  • ۱۵۵ دفتر بسیج دانشجویی در نامه‌ای از رئیس جمهور خواستند ساختمان‌های مازاد و ساختمان‌های بلااستفاده دانشگاهی به خوابگاه متأهلی اختصاص داده شود.

  متن کامل این نامه به شرح زیر است:


  حجت الاسلام والمسلمین رئیسی / ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران


  سلام علیکم

  • مسئله جمعیت به عنوان یک سیاست حیاتی برای آینده بلند مدت کشور، امروزه با چالش های جدی روبرو است. با توجه به وضع موجود کشور در تمامی حوزه های حکمرانی، اراده جدی برای افزایش نرخ جمعیت، جوان سازی جمعیت و متوقف کردن شتاب روز افزون پیری جمعیت مشاهده نمی شود. بی شک غفلت هایی که در گذشته صورت گرفته نیز مزید بر علت بوده است؛ اما آنچه اهمیت دارد عزم و اراده جدیِ فارغ از پرداختن به هرگونه حواشی و کج سلیقگی ها، جهت اجرایی شدن هر چه بهتر برخی از قوانینی است که می تواند برای رفع چالش های مسئله جمعیت کمک نموده و اثرگذار باشد.

  ریاست محترم جمهور

  • همانطور که مستحضرید امر ازدواج، به عنوان مهمترین پیشران افزایش نرخ جمعیت، با چالش های جدی مواجه است که آمار ده میلیون جمعیت مجرد کشور، حکایت از این موضوع دارد. در سیاست های کلی جمعیت و خانواده، ابلاغی از مقام معظم رهبری، بر رفع موانع ازدواج تاکید شده است؛ لکن عملکرد دستگاه های اجرایی موید آن است که برای مرتفع شدن این موانع، نه عزم راسخی بوده و نه اقدامات خاصی صورت پذیرفته است.

  • قریب به ۳میلیون میلیون نفر از جمعیت مجرد کشور را جوانان دانشجو تشکیل میدهند که یکی از موانع اصلی برای ازدواج آنان، مسئله مسکن می باشد که خوابگاه متأهلی به عنوان راهکاری مفید در این زمینه میتواند تسهیل گر امرازدواج باشد.

  • ماده ۷ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، وزارتین علوم و بهداشت و دانشگاه فرهنگیان را مکلف به احداث، بهسازی و تجهیز خوابگاه های متأهلی جهت رفع مشکل دانشجویان نموده است؛ اما باگذشت قریب به دو سال از عمر دولت سیزدهم و ابلاغ این قانون، تاکنون هیچ واحدی بر ظرفیت موجود اضافه نشده است؛ به گونه ای که دانشگاه های وزارت علومِ ۱۷ استان و دانشگاه های علوم پزشکیِ ۱۶ استان و پردیس های دانشگاه فرهنگیان در کل کشور، هیچ واحد خوابگاهِ متأهلی ندارند و این در حالی است که ظرفیت موجود خوابگاه متأهلی برای قریب به یک میلیون و سیصد هزار دانشجوی دانشگاه های سراسری علوم پزشکی و فرهنگیان، فقط ۲۶۰۰ واحد است که بخش عمده ی آن مربوط به قبل از دولت سیزدهم بوده و در دولت شما واحد خاصی اضافه نشده است.

  جناب آقای رئیسی

  • وزرای مربوطه، وعده احداث چند صد هزار خوابگاه متأهلی را داده بودند که در عمر گذشته دولت شما هیچ واحدی به آن افزوده نشده است؛ لذا با توجه به اینکه تا آغاز ترم تحصیلی جدید چهار ماه بیشتر باقی نمانده و دانشجویان متأهل در بلاتکلیفی به سر می برند و نیز با وضع بغرنج حال حاضر مسکن؛ لازم است وزارتین و دانشگاه های مربوطه؛ ضمن برداشتن گام های اولیه برای تدوین برنامه اجرایی بلند مدت خوابگاه سازیِ متأهلی و در اولویت قرار دادن آن، ساختمان های مازاد و ساختمان های بلااستفاده دانشگاهی خود را به خوابگاه متأهلی اختصاص دهند.

  • هم چنین وزارت راه و شهرسازی ساختمان های مازاد با کاربری آموزشی، تحقیقات و فناوری را به این امر تخصیص دهد و نیز شرایط رهن و اجاره و خرید ساختمان هایی که می تواند به رفع مشکل دانشجویان متأهل کمک کند، تأمین گردد.

  • امید است دولت سیزدهم برای رفع کمبود جدی خوابگاه های متأهلی و توانمند سازی هر چه بیشتر جوانان و رفع مشکلات آنان، اراده جدی نشان داده و با تجربه آموزی از گذشته، ضمن پیاده کردن سیاست های موفق در این زمینه و پرهیز از انفعال و اهمال، مسائل حوزه جوانان را مورد توجه ویژه قرار دهد.

  • هم چنین ضرورت دارد خوابگاه های دانشجویی و افزایش ظرفیت و تجهیز و بهسازی آنها نیز برای پایان بخشی بر دغدغه همیشگی دانشجویان و ارتقای هر چه بیشتر سطح رفاهی آنان در اولویت کار وزارتین علوم و بهداشت و تمامی دانشگاه های کشور قرار گیرد.

  بیشتر بخوانید:

  • ناکامی وعده «سالی یک میلیون مسکن» رئیسی صدای علم‌الهدی را هم درآورد / «فوری»، تکانه‌ای در مسکن ایجاد شود

  • آمار تکان‌دهنده از «کاهش تعداد صاحب‌خانه‌ها» و «سیل اجاره‌نشین‌ها» در پی «جهش قیمت مسکن»

  • هشدار جانشین فرمانده سپاه درباره «وضعیت غیرطبیعی مسکن و اجاره‌بها»

  • اعلام «مشکل اصلی در معیشت کارکنان ارتش» از سوی فرمانده کل ارتش

  • ۲۰ میلیون برای تخلیه تضمینی مستاجر/ شرخرها امسال هم بلای جان مستاجران می‌شوند؟

  2121

  برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن تاجر ونیز را نصب کنید.
  کد خبر 1778467

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا