اخبار روز

جزییات جدید از افزایش حقوق کارمندان | حداقل و حداکثر حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟ – تاجر ونیز

 • جزییات جدید از افزایش حقوق کارمندان | حداقل و حداکثر حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟ – تاجر ونیز

  به گزارش تاجر ونیز به نقل از اقتصاد آنلاین، خبری جدید درباره حقوق کارمندان منتشر شده است. براساس اخبار منتشر شده کف و سقف حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ مشخص شده است. حقوق کارمندان یکی از مسائل مهم هرکشوری است. هرسال براساس میزان تورم مقداری به حقوق کارمندان اضافه میشود.در ادامه جدیدترین خبر درباره حقوق کارمندان را میخوانید.

  کف و سقف حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ چقدر است ؟

  کف و سقف حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ تعیین شده است. طبق گفته نمایندگان مجلس، حداقل حقوق کارمندان در این سال ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین، نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند که بیشترین مبلغ دریافتی توسط کارمندان دولت ۷ برابر کف حقوق، یعنی ۷۰ میلیون تومان خواهد بود.

  سقف خالص پرداختی از محل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها از هر محل و تحت هر عنوان در سال آینده ۷۰ میلیون تومان خواهد بود. این خبر را جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده اعلام کرده است.

  نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید: حداقل حقوق را به ۱۰ میلیون تومان در تمام بخش‌های اجتماعی رساندیم و این به همان نسبت سقف حقوق ۷ برابر می‌شود و به ۷۰ میلیون تومان می‌رسد که این حداکثر حقوقی است که یک فرد می‌تواند دریافت کند.

  این در حالی است که در سال ۱۴۰۲ سقف خالص پرداخت ماهانه به کارکنان دولت ۵۵ میلیون تومان است.

  بحث در خصوص میزان افزایش حداقل حقوق در سال ۱۴۰۳ در هفته‌های اخیر داغ بوده و کشمکش‌هایی هم میان دولت و مجلس در این زمینه وجود داشته است. کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در حالی پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق را مطرح کرده که به گفته اعضای این کمیته، نظر دولت روی افزایش ۱۸ درصدی است و با افزایش ۲۰ درصدی حقوق مخالف است.

  بهادری جهرمی سخنگوی دولت اخیرا گفته است: تأکید دولت بر افزایش میانگین ۱۸ یا ۲۰ درصد حقوق است؛ این پرداخت حقوق عادلانه است. یعنی کسی که حداقل‌بگیر است یا حقوق پایین دارد دولت امکان افزایش ۳۰ درصدی حقوق برای او داشته باشد چراکه دریافتی کمتر دارد و این افزایش برای او ۳ میلیون تومان است. اما کسی که حقوق ۵۰ میلیونی می‌گیرد دلیلی ندارد که ۲۰ درصد افزایش حقوق داشته باشد. او با ۱۰ درصد افزایش حقوق، ۵ میلیون تومان دریافتی بیشتر دارد.

  سخنگوی دولت می گوید: از مجلس خواهش می‌کنم کمک و همراهی کنند که پیشنهاد دولت برای افزایش میانگین حقوق در لایحه بودجه تصویب شود تا شرمنده حداقل‌بگیرها نباشیم و بتوانیم به سمت عدالت در پرداخت‌ها حرکت کنیم.

  فاصله ۷ برابری سقف و کف حقوق با انتقادهایی مواجه شده‌ است و برخی معتقدند به خاطر وضعیت اقتصادی مردم و فاصله طبقاتی دهک‌های بالا با دهک‌های پایین، سقف حداکثر حقوق باید اصلاح شود.

  به نقل از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها،وضع امتیازات و فوق‌العاده خاص ویژه برخی از دستگاه‌های اجرایی موجب بروز بی‌عدالتی، ناهماهنگی و اختلال در نظامات اداری و استخدامی خواهد شد و مشکلات کنونی را در این حوزه تشدید خواهد کرد.

  شایان ذکر است با توجه به فشار معیشتی ناشی از عدم تعدیل حقوق کارکنان متناسب با تورم به دلیل محدودیت منابع دولت، هر پاسخ مثبتی در این حوزه انگیزه و مطالبه سایر دستگاه‌های اجرایی را افزایش داده و در نهایت یکپارچگی نظام پرداخت کشور را مخدوش می‌کند.

  با توجه به عدم وجود ظرفیت کافی برای پرداخت به برخی اقشار خاص، ضروریست اصلاحات مورد نیاز در متن این قانون با در نظر گرفتن محدودیت‌های مالی و بودجه‌ای کشور مد نظر قرار گیرد.

  همچنین احکام در نظر گرفته شده مبنی بر افزایش حقوق و مزایای کارکنان برخی از دستگاه‌های اجرایی مغایر بندهای نهم و دهم اصل سوم و اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی کشور است.

  به علاوه، احکام مذکور مغایر بند ششم سیاست‌های کلی نظام اداری و جزء دهم بند نهم سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری ارزیابی می‌شود.

  به عقیده کارشناسان مرکز پژوهش‌ها، این بند الحاقی به بودجه ۱۴۰۳ مغایر با رعایت عدالت در نظام پرداخت و جبران خدمات و رعایت عدالت محوری در قوانین و اجتناب از تبعیض ناروا، عمومی بودن قانون و شمول و جامعیت آن و حتی‌الامکان پرهیز از استثناهای قانونی به نظر می‌رسد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا