اخبار روز

مطهرنیا: رفتن شمخانی یعنی از دست رفتن آخرین پایگاه اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در نظام – تاجر ونیز

 • مطهرنیا: رفتن شمخانی یعنی از دست رفتن آخرین پایگاه اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در نظام – تاجر ونیز

  سلام نو-سرویس سیاسی: رفتن شمخانی و آمدن چهره‌ای کمتر شناخته شده در شرایطی که به نظر می‌رسید شمخانی شخصا بخشی از پروژه‌های سیاست خارجی کشور را پیش  می‌برد عجیب بوده و باید دید که معنای این تغییر چیست.

  به گزارش تاجر ونیز مهدی مطهرنیا، تحلیلگر سیاسی اما با اشاره به اختلاف سلیقه و نگاه علی شمخانی با رئیس جمهور در مسائل سیاست داخلی و خارجی ابقای او در شورا تا امروز را عجیب ارزیابی کرده و عنوان کرد که از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم می‌شد کنار گذاشته شدن علی شمخانی را پیش‌بینی کرد.

  مطهرنیا رفتن شمخانی را از دست رفتن آخرین پایگاه قدرت اصلاح طلبان و اعتدالیون ارزیابی کرد و در این رابطه گفت: تغییر علی شمخانی در پی ایجاد یک انسجام در هسته مرکزی قدرت صورت گرفته است.

  این استاد دانشگاه علی شمخانی را از فرماندهان نسل اول انقلاب اسلامی دانست و در کنار آن نقش نزدیکان او در دور زدن تحریم‌ها، محبوبیت در میان عرب زبانان و اثرگذاری گسترده او در خوزستان را از دیگر عوامل مهم بودن جا به جایی او در شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد.

  وی علی شمخانی را همزمان چهره‌ای نزدیک به محمد خاتمی و رهبری نظام ارزیابی کرد و گفت: به نظر می‌رسد دور جدید تغییرات نیروی انسانی در ایران که با به حاشیه رانده شدن علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی آغاز شد و در ادامه دامن ناطق نوری، روحانی و در نهایت خانواده لاریجانی را گرفت امروز به علی شمخانی رسیده است. پیش بینی من این است که علی شمخانی از متن به حاشیه رانده خواهد شد. 

  این تحلیلگر مسائل سیاسی نفس جا به جایی نیروهای سیاسی در کشور را پدیده‌ای منفی ارزیبای نکرد اما در این رابطه گفت: نکته اصلی این است که آیا این چهره‌های جدید توانایی و قدرت تحلیل نیروهای قدیمی‌تر را دارند و آیا از ادراک وسیع‌تری نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی برخوردار هستند یا نه؟ در پاسخ به این پرسش باید بگویم علی‌رغم گسترش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که دروس مدیریت، علوم سیاسی و مسائل امنیتی را تدریس می‌کنند به نظر می‌رسد به دلیل نگاه‌های حاکم بر دانشگاه‌ها تصویر فارغ‌التحصیلان آن‌ها از محیط پیرامونی خود تصویری کامل و همه جانبه نیست.

  وی با اشاره به مسائل، مشکلات و بحران‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی کشور در شرایط کنونی اضافه کرد: دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی راهی سخت در پیش دارد و باید راهکارهای جدی تری برای حل مسائل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی داشته باشد. راهی که زمان نشان می‌دهد آیا توان پیمودنش را هم دارد یا خیر.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا