اخبار روز

گفته های جالب امام جمعه اردبیل درباره ارمنستان و آذربایجان! – تاجر ونیز

 • گفته های جالب امام جمعه اردبیل درباره ارمنستان و آذربایجان! – تاجر ونیز

  آیت الله سیدحسن عاملی، چهارم فروردین در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل برگزار شد، خطاب به ملت جمهوری آذربایجان اظهار کرد: ایران ذره ای حمایت از ارمنستان ندارد و هر چه در این باره گفته می شود همه دروغ محض است. ایران در تمام مجامع بین المللی از تمامیت ارضی آذربایجان دفاع کرده و به نفع آذربایجان رای داده است. ایران بارها اعلام کرده که کل قره باغ خاک آذربایجان است و ارمنستان هیچ حقی در آن ندارد و رهبر عظیم الشأن ما در سخنرانی‌های خود تصریح کرده که قره باغ خاک آذربایجان است.

  امام جمعه اردبیل خاطرنشان کرد: آنچه ایران به آن حساس است به هم ریختن مرزها و بستن راه ایران به طرف اروپاست و حساسیت ایران به این مسئله هیچ ربطی به ارمنستان ندارد و به معنی حمایت از ارمنستان نیست. خط قرمز ایران دوام و بقاء مرزهای بین‌المللی است. یک بار این مرز توسط ارمنستان به هم ریخت. ۲۵سال جنگ اتفاق افتاد و هزاران انسان بی گناه جان خود را از دست دادند. اگر دوباره مرزهای بین المللی به هم بریزد، ۲۵ سال دیگر جنگ شروع و منطقه به جولان نیروهای خارجی تبدیل خواهد شد و این قطعاً به نفع آذربایجان نیست.

  وی یادآور شد: هر کشوری به طور طبیعی به راه های بین المللی خود حساس است. شما نیز حساس هستید و لذا هزاران شهید در قره باغ تقدیم به تمامیت ارضی کشور خود کردید، پس اگر ایران به مرزهای بین المللی خود حساس است، جای ملامت نیست. متاسفانه دولت شما در صدد برآمده که مرزهای بین‌المللی را که خودش چندین بار به آن رای داده، به هم بزند و راه ایران را ببندد. اولین بار دولت آذربایجان در نشست آلماتی در سال ۱۹۹۱ میلادی توافق نامه ای را امضاء کرد که طبق آن جمهوری های داخل شوروی سابق مرزهای موجود را به رسمیت می‌شناسند.

  امام جمعه اردبیل با تشریح ابعاد و مفاد معاهده آلماتی خاطرنشان کرد: معاهده آلماتی در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۹۱ در آلماتی با حضور سران کشورهای استقلال یافته از شوروی به امضاء رسید. طبق این معاهده اتحادیه دولت های مستقل تشکیل و بیانیه صادر شد. برخی از بندهای مهم این بیانیه عبارت است از:۱- کشورهای مستقل تمامیت ارضی یکدیگر را به رسمیت می شناسند و هیچ کدام از دولت‌های عضو مرزهای دولتی و رسمی یکدیگر را تغییر نخواهد داد. ۲- دولت های عضو در حوزه سیاسی و اقتصادی مشکلات پیش آمده را از طریق مذاکره و صلح حل و فصل خواهند کرد و از توسل به تهدید و زور پرهیز خواهند نمود.۳- کشورهای عضو به آزادی، صلح و حقوق بشر احترام خواهند گذاشت. ۴- دولت های عضو متعهد می‌شوند معاهده هایی را که شوروی آن را امضاء و به اجرای آن متعهد شده بود به رسمیت بشناسند و اجرای آن را ادامه دهند. ۵- کشورهای عضو متعهد به اجرای بندهای این معاهده هستند.

  آیت الله عاملی ادامه داد: معاهده آلماتی با حضور سران دولت های آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین به امضاء رسید و مهم این است که مجالس و پارلمان های کشورهای عضو از جمله پارلمان آذربایجان این معاهده را به تصویب رساندند.

  نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: چند سال بعد اجلاسیه پراگ با حضور امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و شارل میشل رئیس شورای اروپا، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان برگزار شد و طرفین دوباره توافق کردند به مفاد معاهده آلماتی احترام بگذارند و تمامیت ارضی یکدیگر را به رسمیت بشناسند. حالا مدتی است که دولت آذربایجان اعلام کرده توافق آلماتی و پراگ را نمی‌پذیرد و مرزها با ارمنستان نه بر اساس معاهده آلماتی در سال ۱۹۹۱ که بر اساس نقشه ۱۹۱۹ تعیین شود.

  امام جمعه اردبیل افزود: بر اساس این نقشه استان سیونیک یا همان زنگزور ضمیمه آذربایجان می شود و منجر به قطع مرز زمینی ایران و ارمنستان می گردد و ایران یک راه اصلی خود به طرف اروپا را از دست می دهد. این ادعای آذربایجان مطابق با قواعد بین‌المللی نیست و هیچ کشوری آن را تایید نمی‌کند.

  وی تصریح کرد: اگر سوابق تاریخی مبنای مرزها قرار بگیرد کل اوضاع دنیا به هم می ریزد و طبق آن باید بسیاری از کشورهای همسایه ایران از جمله آذربایجان به ایران ملحق شود به همین جهت رجوع به تاریخ قطعاً به نفع آذربایجان نیست و ما هم چنین چیزی را نمی خواهیم.

  آیت الله عاملی ادامه داد: نماینده سازمان ملل در امور فلسطین این هفته در اعتراض به اسرائیل که نقض توافقات قبلی را کرده گفت این درست نیست که شما یک توافق را امضاء کنید، سپس به امضاء و تعهد خود اعتناء نکنید. در این خصوص ما از دولت آذربایجان می خواهیم به تعهدات خود، به امضای خود و به مرزهای بین‌المللی احترام بگذارد و آرامش و امنیت منطقه را از بین نبرد.

  امام جمعه اردبیل با اشاره به تبعات بهم ریختن مرزها خطاب به ملت برزگ آذربایجان اظهار کرد: از ملت فهیم آذربایجان نیز می‌خواهیم دقت کنند که اگر خدای نکرده مرزها به هم ریخت و حادثه‌ای رخ داد حتماً بدانند این به معنی حمایت ایران از ارمنستان نیست، بلکه دفاع از حق مسلم ایران است و هیچ ربطی به ارمنستان ندارد و بانی اصلی کسی است که مقدمات این کار را فراهم کرده است.

  وی تصریح کرد: در کشور شما حتماً تبلیغ خواهند کرد که ایران قصد تعرض به آذربایجان دارد ولی حتماً بدانید که ایران با قاطعان طریق مخالف است نه با ملت بزرگ آذربایجان، ما از اول با ملت بزرگ آذربایجان بودیم، هستیم و خواهیم بود و آنها را مثل جان خود عزیز می دانیم. همچنان که شرعاً قانوناً و عرفاً خود را ملزم به حفظ تمامیت ارضی آذربایجان می‌دانیم و اگر خدای نکرده زمانی تعرض به آذربایجان صورت بگیرد باز مثل سابق پیش از همه ما در کنار ملت آذربایجان خواهیم بود.

  خودکفایی در تامین انرژی‌های مورد نیاز کشور

  آیت الله عاملی در ادامه خطبه های نماز جمعه با اشاره به میزان مصرف بنزین در اولین روز عید تصریح کرد: در اولین روز عید مصرف بنزین در ایران، رکورد را نه تنها در ایران بلکه در دنیا شکست! مصرف بیش از ۱۴۴ میلیون لیتر در یک روز یک مصرف کاملا استثنایی در دنیاست. زمانی ایران در مصرف بنزین کاملاً وابسته به خارج بود. امروز به برکت تلاش مهندسین ایرانی و حمایت دولت فعلی و دولت های قبلی مخصوصاً همت قرارگاه خاتم الانبیاء ایران به جایگاه استثنایی در دنیا در تولید بنزین رسیده و روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین تولید می کند، لذا انصاف اقتضاء می‌کند که این خوداکتفایی را شاهکار جمهوری اسلامی بنامیم.

  وی با تبیین عملکردها و توانمندی های جمهوری اسلامی در حوزه های گوناگون خاطرنشان کرد: زمستان گذشته تامین گاز واقعاً قابل تحسین بود و جمهوری اسلامی به کوره ده ها هم گازرسانی کرده و خیلی از اهل فن می گفتند امکان تامین گاز برای کل شهرهای بزرگ و کوچک، روستاها و بخش ها ممکن نیست و ایران قطعاً درمانده خواهد شد اما ملت ما با آرامش کامل زمستان را گذراندند.

  امام جمعه اردبیل اضافه کرد: رژیم سابق با همین اعتقاد گازرسانی نمی‌کرد. در زمان رژیم سابق فقط ۵۰ هزار علمک گاز در شمال تهران وجود داشت و ملت ما با مشقت غیرقابل وصف گالن های نفت و کپسول های گاز را تهیه می کردند، صف گالن های نفت و کپسول های گاز در اول انقلاب هنوز از یاد نسل انقلابی نرفته است و در طراحی خانه ها بخشی از خانه به جمع هیزم و ذغال اختصاص داشت. حالا نسل جدید تا چشم باز کرده گاز را در خانه دیده و اطلاع از گذشته کشور و از حجم عظیم سرمایه گذاری جمهوری اسلامی در این باب ندارد.

  وی گفت: من خودم در پاسگاه های مرزی حاضر شدم و دیدم تماماً گازرسانی شده این پاسگاه ها گاهی در صعب العبورترین کوهستان قرار دارند اما هم پاسگاه هم روستاهای اطراف همه گاز داشتند، افسر پاسگاه با اشاره هیزم های انباشته شده در حیاط پاسگاه کشور مقابل گفت آنها را برای زمستان خشک می کنند ولی باز کفاف نمی کند و از ما خواسته اند که برای پاسگاه آنها نیز گاز بدهیم.

  امام جمعه اردبیل افزود: در زمان رژیم سابق برای ایران امکان صادرات گاز نبود، چون در صنعت گاز کار نشده بود و حالا جمهوری اسلامی علاوه بر تامین گاز کشور در تابستان‌ها صادرات گاز به کشورهای همسایه دارد. احداث پالایشگاه ها و پتروشیمی ها در ایران که نقش بزرگی در تضعیف تحریم داشتند؛ به برکت پیشرفت کشور در استحصال گاز بوده است؛ از جهت برق‌رسانی نیز شاهکار بزرگی شده است. روستاهای ایران در رژیم گذشته از برق محروم بودند بلکه بعضی از شهرهای ایران با ژنراتور تامین برق می‌کردند و نصف شب ژنراتور خاموش می‌شد؛ در حالی که در حال حاضر در کل ایران یک روستای ۲۰ خانوار پیدا نمی‌کنید که برق نداشته باشد. حتی خودم برق قشلاقی در پارس آباد با یک خانوار را افتتاح کردم این قشلاق مرا واسطه کرد که از نعمت برق برخوردار شود جا داشت جمهوری اسلامی با برق رسانی به آخرین روستای ۲۰ خانوار جشن بگیرد اما باز در تبیین عملکرد ضعف وجود دارد.

  بیشتر بخوانید:

  • امام جمعه کاشان:شعار سال باید به گفتمان تبدیل شود

  • امام جمعه قم: همه بدانند نظام اسلامی از اهداف خود عقب نمی‌نشیند / ایران در برابر توطئه‌های دشمنان ضد ضربه شده / اگر ملت و مسئولان فرامین رهبری را عملی

  21217

  کد خبر 1746794

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا