اخبار روز

دخل‌وخرج خانوارها چقدر است؟ | سیاهه دخل‌وخرج خانوارهای شهری و روستایی را ببینید – تاجر ونیز

 • دخل‌وخرج خانوارها چقدر است؟ | سیاهه دخل‌وخرج خانوارهای شهری و روستایی را ببینید – تاجر ونیز

  احمد میرخدایی: در سال ۱۴۰۱، متوسط درآمد اظهار شده خانوارهای شهری ۱۶۶میلیون و ۹۶۴هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل ۴۸.۵درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که در همین سال، میانگین هزینه کل خالص خانوارهای شهری ۱۳۷میلیون و ۱۴۶هزار تومان اظهار شده که شتاب رشد آن ۰.۲درصد کمتر از شتاب رشد درآمدها بوده و به ذخیره بخشی از درآمدها کمک کرده است.

  مرکز آمار ایران با انتشار نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی، نمایی از دخل‌وخرج خانوارهای کشور ترسیم کرده که البته به‌واسطه میانگین‌گیری در برآورد اعداد، می‌تواند از منظر برخی خانوارها نادرست باشد؛ اما به‌طور میانگین از بهبود وضعیت درآمدی خانوارهای شهری و روستایی و اندکی تعدیل در رشد هزینه‌های خانوار در سال ۱۴۰۱حکایت دارد.

  سیاهه درآمد خانوارها

  مرکز آمار ایران میانگین درآمد یک خانوار شهری در سال ۱۴۰۱را براساس اظهارات جمع‌آوری شده، معادل ۱۶۶میلیون و ۹۶۴هزار و ۱۰۰تومان اعلام کرده که این ۴۸.۵درصد بیش از میانگین درآمد سال ۱۴۰۰است. در این سال، میانگین درآمد اظهار شده خانوارهای روستایی ۹۸میلیون و ۶۳۸هزار و ۳۰۰تومان بوده که رشد ۵۴.۸درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰نشان می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال گذشته، میانگین درآمد خانوارهای شهری کشور ۶۹درصد بیش از خانوارهای روستایی بوده و در بخش هزینه‌ها نیز خانوارهای شهرنشین ۷۴درصد هزینه بالاتری نسبت به روستاییان داشته‌اند.

  البته از منظر آمار، شتاب رشد هزینه خانوارهای روستایی در سال گذشته تندتر از خانوارهای شهری بوده است؛ چراکه در این سال تورم گروه غذایی و آشامیدنی بالاتر از سایر اقلام مصرفی بوده درحالی‌که این گروه بخش بزرگی از سبد مصرفی روستاییان را تشکیل می‌دهند.

  چوب‌خط خرج خانوارها

  براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، میانگین هزینه خانوارهای شهری در سال گذشته ۱۳۷میلیون و ۱۴۶هزار تومان برآورد شده که ۴۸.۳درصد بیشتر از سال ۱۴۰۰است؛ اما همچنان شتاب رشد آن در مقایسه با میانگین درآمد، ۰.۲واحد درصد کمتر است.

  براساس این آمارها، خانوارهای شهری در سال گذشته به‌طور میانگین ۱۸درصد از درآمد خود معادل ۲۹.۸میلیون تومان را پس‌انداز کرده‌اند. این معادله در مورد خانوارهای روستایی نیز مصداق داشته است. طبق آمار، میانگین هزینه خانوارهای روستایی در سال گذشته، ۷۸میلیون و ۸۵۹هزار و ۴۰۰تومان اظهار شده که ۵۱.۹درصد بالاتر از هزینه سال ۱۴۰۰بوده است؛ اما بازهم شتاب رشد آن ۲.۹واحد درصد کمتر از شتاب رشد درآمدها بوده است.

  در نتیجه این تحولات، در سال گذشته به‌طور میانگین ۱۹.۸میلیون تومان از درآمد سالانه خانوارهای روستایی معادل ۲۰درصد آن، مازاد بر هزینه بوده و به‌نوعی ذخیره شده است.

  دخل‌وخرج خانوارها چقدر است؟ | سیاهه دخل‌وخرج خانوارهای شهری و روستایی را ببینید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا