اخبار روز

پرداخت عیدی کارمندان دولت تا ۲۲ بهمن + مبلغ دقیق – تاجر ونیز

 • پرداخت عیدی کارمندان دولت تا ۲۲ بهمن + مبلغ دقیق – تاجر ونیز

  به گزارش تاجر ونیز به نقل از تجارت آنلاین، به تازگی داود منظور رئیس سازان برنامه و بودجه و معاون رئیس جمهور اعلام کرده: خبر خوش برای کارمندان دولت این است عیدی آنها را حداکثر تا یک هفته آینده(در آستانه ۲۲ بهمن ماه) پرداخت می‌کنیم.

  لازم به ذکر است، درخصوص عیدی کارگران طبق قانون، میبایست مبلغ تعیین شده به عنوان عیدی از ٢ برابر حداقل حقوق قانون کار کمتر نباشد حداکثر عیدی می‌تواند تا سه برابر حداقل حقوق ماهانه کارگر پرداخت شود.

  از سوی دیگر ضوابط کلی نحوه پرداخت و میزان عیدی به کارمندان دولت، به موجب ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مشخص شده است که در سال هزار و سیصد و هفتاد و چهار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. البته بر اساس ضوابط مالی ناظر بر تهیه و تنظیم بودجه سال گذشته و بخشنامه عیدی، مبلغ عیدی کارمندان، ۱۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال معادل یک میلیون و ششصد هزار تومان پیش ‌بینی شده بود.

  لازم به ذکر است، در خصوص کارمندان دولت باهرنوع مدرک تحصیلی و رده خدمتی، عیدی آنها طبق ماده ۷۵قانون مدیریت خدمات کشوری، معادل۵۰۰۰ امتیاز میباشد.

  باتوجه به اینکه درسال ۱۴۰۲ضریب حقوقی کارمندان دولت معادل عدد ۴۰۲۴میباشد باضرب امتیاز عیدی درضریب حقوقی، حداقل عیدی پایان سال کارمندان دولت مشخص میشود.

  البته دولت این اختیار را داردکه عیدی کارکنان دولت را بیشتر از مبلغ تعیین شده درقانون مدیریت خدمات کشوری قرار دهد.

  بر اساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، امتیاز عیدی پایان سال کارمندان، بازنشستگان و موظفین، معادل ۵،۰۰۰ امتیاز تعیین شده است و با اعمال ضریب حقوق، میزان رقم ریالی آن به‌دست می‌آید.

  گفتنی است با توجه به ضریب حقوقی سال جاری (۴،۰۲۴)، مبلغ رقم عیدی پایان سال حداقل ۲،۰۱۲،۰۰۰ تومان خواهد بود. لازم به ذکر است دولت در دو سال اخیر و برای جبران بخشی از این عقب‌ماندگی، عیدی کارکنان دولت را بر اساس قاعده جدید (مبالغ بالاتر برای کارکنان مشمول عائله‌مندی و اولاد) محاسبه و پرداخت نموده است.

  کف عیدی ۲میلیون و ۱۲هزار تومان خواهد بود؟

  اگرچه در سال‌های اخیر همواره نرخ تورم بالاتر از رقم ضریب ریالی عیدی‌ها بوده است اما به‌هرحال به‌نظر می‌رسد اگر دولت قصد داشته باشد طبق رویه سال‌های قبل عمل کند، احتمالاً با توجه به ضریب حقوقی سال جاری، عیدی کف عیدی کارمندان حدود ۲.۰۱۲.۰۰۰ هزار تومان خواهد بود.

  البته با توجه به اینکه ارقامی به‌ازای عائله‌مندی و همچنین تعداد فرزندان به این عدد افزوده خواهد شد، برآوردها نشان می‌دهد برای یک خانواده ۴نفره احتمالاً شاهد واریز عیدی حدود ۳ میلیون تومان باشیم.

  عیدی کارکنان دولت در سال گذشته، ۱میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

  گفتنی است در شرایطی احتمالاً شاهد کف ۲ میلیون تومانی برای واریز عیدی کارکنان دولت هستیم، که در سال گذشته عیدی کارکنان دولت حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان واریز شد، به‌بیانی دیگر انتظار می‌رود دولت اگر قصد جبران تورم ۴۰درصدی یک سال گذشته را دارد، حداقل باید کف عیدی را نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش دهد.

  در واقع اگر مبلغ عیدی پرداختی به کارکنان دولت، عدد کمتری از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد می‌توان می‌گفت مشابه دو سال گذشته همچنان رقم عیدی کارکنان دولت، از نرخ تورم کمتر است و نتوانسته است قدرت خرید ازدست‌رفته کارمندان را جبران کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا