اخبار روز

از ۱ مهر ماه شنبه ها تعطیل است؟ + ساعت کاری کاهش یافت؟ – تاجر ونیز

 • از ۱ مهر ماه شنبه ها تعطیل است؟ + ساعت کاری کاهش یافت؟ – تاجر ونیز

  به گزارش تاجر ونیز؛ رئیس کمیسیون اجتماعی: تغییر تعطیلی از پنجشنبه به شنبه منع شرعی ندارد

  تعطیلی شنبه‌ها به فوریت در مجلس بررسی خواهد شد ۱۱۲ نماینده مجلس برای بررسی فوری تعطیلی شنبه‌ها و کاهش ساعات کاری به هیات ریییسه مجلس درخواست داده اند .پیشنهاد تعطیلی شنبه‌ها از تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شده است. امروز یک نماینده مجلس گفت که تعطیلی شنبه‌ها، احتمالااز سال ۱۴۰۳ اجرایی می شود و با تعطیلی شنبه‌ها، ارتباطات تجاری ما برای چهار روز با بازارهای جهانی قطع نمی‌شود.

  بیشتر بخوانید:

  تعطیلی مجدد ادارات به دلیل گرما از شنبه

  تعطیلی دو هفته‌ای کشور از فردا اجرا می شود؟

  ولی اسماعیلی نماینده مجلس و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس آخرین وضعیت بررسی لایحه ساماندهی تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری کارکنان را تشریح کرد

  ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آخرین وضعیت طرح ساماندهی تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری کارکنان گفت:دولت لایحه‌ای تحت عنوان اصلاح ماده ۸۷ قانون خدمات کشوری این به مجلس ارائه کرد که این لایحه حدود ۳ ماه پیش در کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون تخصصی بررسی و به تصویب رسید و لایحه جهت بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.

  وی درباره لایحه مذکور گفت: دولت در این لایحه ساعت کاری کارکنان را از ۴۲ و نیم ساعت در هفته به ۴۱ ساعت کاهش داده بود که با نظر و تصویب اعضا ساعت کاری کارکنان دولت در هفته به ۴۰ ساعت کاهش یافت، بنابراین با موافقت اعضا ساعت کاری در هر روز ۸ ساعت و روزهای کاری نیز ۵ روز خواهد شد.

  رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، ادامه داد: بخش دیگر این لایحه مربوط به ساماندهی تعطیلات آخر هفته بود که دولت پیشنهاد تعطیلی روز پنج‌شنبه را مطرح کرده بود، از طرفی دیگر جمعی از نمایندگان طرح تعطیلی شنبه‌ها را مطرح کرده بودند که اعضای کمیسیون با اکثریت آرا با تعطیلی روز شنبه موافقت کردند؛ بنابراین با تصویب اعضا روزهای کاری از یکشنبه تا پنج‌شنبه و ساعت کاری هم در هر روز ۸ ساعت خواهد بود، البته مصوبه اعضای کمیسیون نیاز به موافقت نمایندگان در جلسه علنی و تایید شورای نگهبان دارد.

  تعطیلی شنبه‌ها قطعی شد؟

  اسماعیلی، با بیان اینکه درباره تعطیلی پنج‌شنبه و یا شنبه در کمیسیون اجتماعی بحث و تبادل نظر شد، گفت: یکی از این موارد این بود که اگر تعطیلات آخر هفته در روزهای پنج‌شنبه و جمعه باشد، با توجه به اینکه تعطیلات جهانی در روزهای شنبه و یکشنبه است، در نتیجه ارتباط اقتصادی کشور با سایر کشورها به مدت ۴ روز قطع می‌شود که قطعا تاثیرات منفی بر اقتصاد ما دارد. سلام نو

  وی ادامه داد: البته موافقان تعطیلی پنج‌شنبه نیز نکاتی مطرح می‌کردند از جمله اینکه تعطیلی پنج‌شنبه حرمت شرعی دارد و مردم به گونه‌ای به تعطیلی این روز عادت کرده‌اند البته با توجه به سوالاتی که از مراجع تقلید پرسیده شده هیچ گونه بحث غیر شرعی که پنج شنبه تعطیل باشد یا نباشد، نداریم بلکه بحث تعطیلی روز جمعه است، که اسلام تاکید دارد که طبق مصوبه مجلس تعطیلی این روز برجای خود باقی است.

  نماینده گرمی در مجلس تاکید کرد: اینکه پنج‌شنبه تعطیل نباشد هیچ اشکال شرعی و مخالفتی با قانون اساسی ندارد و برای دولت نیز بار مالی نداشته و به عبارتی هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد.

  اسماعیلی با بیان اینکه اخیرا نیز ۱۱۲ تن از نمایندگان با استفاده از ظرفیت تبصره ۲ ماده ۱۰۰ آیین‌نامه داخلی مجلس در خواست اولویت بررسی این طرح را داشتند که این نامه نیز به هیئت رئیسه ارسال شده است.

  طبق تبصره ۲ ماده ۱۰۰ آیین‌نامه داخلی مجلس، در صورتی‌ که پنجاه نفر از نمایندگان برای طرح یا لایحه‌ای تقاضای اولویت کنند هیأت رئیسه موظف است آن را در دستور هفتگی مجلس قرار دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا